Przepis na krupnik litewski jest tylko jednym z licznych wariantów przepisów na ten trunek. Ośmielę się nawet napisać, że każdy kto zajmuje się wyrobem własnych wódek smakowych ma swoją własną recepturę na krupnik. Jest więc pole do popisu i prowadzenia własnych eksperymentów. Ten przepis na krupnik litewski proponuję potraktować jako bazę.
Fot. Fotolia.com |
Składniki krupniku litewskiego:
- 1 l spirytusu
- 0,25 l wody
- 0,25 l miodu płynnego
- 0,2 kg cukru
- kora cynamonu - kawałek ok, 3 cm
- mały korzeń imbiru (najlepiej świeżego)
- gałka muszkatołowa
- 3 łyżki suszonych płatków róży
- 12 goździków
- 12 jagód jałowca
- 5 gałązek ruty
Mimo tak długiej listy składników wykonanie krupniku litewskiego nie jest trudne. Na początek w dużym rondlu zagotowujemy wodę z miodem, cukrem i wszystkimi przyprawami. Trzymamy tak na ogniu przez około kwadrans.
Rondel zdejmujemy z ognia i do gorącego jeszcze płynu wlewamy powoli spirytus stale mieszając zawartością. Następnie garnek szczelnie przykrywamy (koniecznie, bo inaczej szybko ucieknie alkohol) i podgrzewamy bacząc, by już płynu nie zagotować.
Zobacz też: Przepis na krupnik
Rondel ponownie zdejmujemy z ognia. Wynosimy go do chłodnego pomieszczenia na dobę - w tym czasie musi też on być szczelnie przykryty.
Ostatniego dnia nie pozostaje nic innego jak przelać napój przez gazę i przelać do butelek. Te szczelnie zamknięte (znów musimy dbać, by nie uciekły procenty) wynosimy do piwnicy na kwartał.