Śledzie

wtorek, 26 sierpnia 2014

Pestkówka, czyli nalewka na pestkach z jabłek

Nalewka na pestkach jabłek to trunek szlachetny. Na pewno pestkówka ma szanse przypaść do gustu osobom, które lubią trunki wytrawne. Największym problemem przy zrobieniu nalewki na pestkach z jabłek jest pozyskanie odpowiedniej ilości pestek.



nalewka na pestkach z jabłek, nalewka pestkowa, pestki jabłek w spirytusie, pestki jabłkowe w nalewce, pestkówka,
 HandmadePictures - Fotolia.com


Składniki nalewki na pestkach z jabłek:



  • 1 szklanka pestek z jabłek
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 300 g cukru

Przygotowanie nalewki zaczynamy od zrobienia syropu z wody i cukru. Cukier można rozpuścić w lekko podgrzanej wodzie, która po przestudzeniu wlewamy do słoja. Wsypujemy do niego szklankę pestek z jabłek, zalewamy spirytusem i szczelnie zamykamy.

Słój zostawiamy w spokoju na 40 dni. Po tym czasie nastaw już tylko filtrujemy i przelewamy do butelek. Te, dobrze zamknięte, wynosimy do piwnicy na co najmniej pół roku.

Pestkówka ma to do siebie, że jej smak poprawia się wraz z upływem czasu. Jeśli więc uda się ją przechować przez kilka lat, to zadowolone będzie tylko nasze podniebienie. 


Nalewka figowa ze świeżych fig

O świeże figi w naszym handlu nie jest tak łatwo jak o suszone. Ale i one od czasu do czasu trafiają do sklepów. Zrobienie nalewki na świeżych figach nie jest proste, ale efekt wynagrodzi nam wszelkie trudny. Podany tu przepis na nalewkę figową wymaga też cierpliwości.



figi z wódką, figówka, jak zrobić nalewkę z fig, przepis na figówkę, przepis na nalewkę figową, przepis na nalewkę ze świeżych fig,
Fot. Herby (Herbert) Me - Fotolia.com

Składniki nalewki figowej ze świeżych fig:



  • 1 kg fig
  • 2 l wódki
  • 1 gruszka
  • 1 jabłko (kwaśne)
  • 200 g cukru

Najpierw musimy dokładnie umyć dokładnie figi i nie obierając ich pokroić na drobne kawałki. Podobnie robimy z gruszką i jabłkiem zostawiając gniazda nasienne. Owoce zasypujemy cukrem i przykryte ściereczką zostawiamy w ciepłym mi nasłonecznionym miejscu. Słojem od czasu do czasu potrząsamy. Czekamy około dwóch tygodni aż cukier się rozpuści. Otrzymujemy figowy syrop.

               Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z fig suszonych

Ten  syrop trzeba teraz dokładnie przefiltrować i  połączyć z alkoholem. By nalewką miała swoją moc trzeba użyć wódki mocnej. Takiej co ma minimum 45%. Teraz nalewkę można już przelać do butelek.

Tak przygotowana nalewka figowa powinna jeszcze leżakować w chłodnym miejscu przez co najmniej pół roku.