Nalewka z winogron zawsze lepiej mi smakuje niż wino własnej roboty. Na nalewkę winogronową wykorzystać możemy zarówno owoce kupne jak i te z ogrodu. Pamiętać jednak trzeba że przepis na nalewkę winogronową z miodem przewiduje udział winogron ciemnych. I o tym, że ciemne winogrona należy dokładnie umyć.
Fot. Fotolia.com |
Składniki nalewki z winogron w miodzie:
- 1 kg ciemnych winogron
- 1 l spirytusu 70%
- 1 l miodu
- goździki
- 0,5 laski wanilii
Czytaj też: Przepis na nalewkę z jasnych winogron
Skąd wziąć spirytus 70%? W monopolowym nie kupimy, w aptece też nie. Trzeba zrobić samemu. Po aptekarsku należałoby wziąć 736 ml spirytusu i zalać go 236 mln wody. Na nasze potrzeby można te proporcje zaokrąglić. Wystarczy 0,75 l spirytusu zalać 0,3 l wody.
Jeśli kupiliśmy 1 l spirytusu to z pozostałych 0,25 l możemy zrobić na przykład pyszny ajerkoniak.
Zobacz też: Jak zrobić ajerkoniak czyli likier jajeczny
Słój, szczelnie zamknięty, stawiamy w nasłonecznionym miejscu na około sześć tygodni. Co jakiś czas możemy nim zakręcić. Potem zlewamy płyn umieszczając go w szczelnie zamkniętym naczyniu, a winogrona zalewamy miodem. Dobrze więc by miód był w płynie.
Słój z miodem musimy mieszać codziennie. Ważne, by się miód rozpuścił. Czekamy na to dwa tygodnie. Potem znów zlewamy słodki płyn i łączymy go z tym pierwszym, mocniej alkoholowym. Dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte powinny leżakować co najmniej trzy miesiące.
Winogron nie wyrzucamy. Zakonserwowane alkoholem i miodem mogą troszkę poleżeć, a my wykorzystamy je do deserów lub ciasta.