Podany tu przepis na nalewkę z melisy klasyfikuje ten trunek do tego, by go postawić w apteczce, a nie w barku. Wykorzystuje on wszystkie właściwości lecznicze nalewki z melisy, która pomaga m.in. przy chorobach krążenia, nieregularnych miesiączkach, astmie i trawieniu.
Składniki nalewki z melisy:
- 150 g świeżych liści melisy
- 2 liście mięty, świeże
- 0,5 l spirytusu
- 2 szklanki wody
- 0,5 kg cukru
- 1 cytryna
- duża szczypta imbiru
- suszone ziele dziurawca
Wszystkie zioła, czyli melisę, miętę i dziurawiec (sporą szczyptę suszonego) zalewamy wrzątkiem ze szklanki wody i parzymy. Do wrzątku wrzucamy również imbir. Może być świeży, może być suszony, może być trochę tego i trochę tego. Byle nie przesadzić. Parzymy przez kwadrans.
W tym czasie przygotowujemy syrop z cukru. W jednej szklance wody rozpuszczamy cukier - wody nie musimy doprowadzać do wrzenia. Do syropu dodajemy sok wyciśnięty z jednej cytryny. Oba płyny - napar i syrop łączymy. Zalewamy trzecim płynem, czyli spirytusem.
Czytaj też: Nalewka z melisy nerwy kojąca
Nastaw odstawiamy na dwa tygodnie. Trzymamy w ciemnym miejscu - w słońcu nastaw może zmienić barwę na niezbyt ładną brązową.
Ostatecznie nalewkę z melisy filtrujemy i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięta w chłodnym miejscu powinna jeszcze leżakować przez półtora miesiąca. Po tym czasie można się już leczyć.
Nalewkę z melisy pije się kilka razy dziennie w ilościach iście aptekarskich - po łyżeczce rano, w południe i wieczorem.