Śledzie

wtorek, 1 kwietnia 2014

4 proste zasady jak filtrować nalewki

Filtrowanie nalewek to chyba najmniej przyjemne czynności w czasie całego cyklu robienia nalewek Jak nie filtrować, to w warunkach domowych zawsze się okaże, że na dnie butelki znajdziemy nieco osadów. Jednak bez przefiltrowania nalewki są nieestetyczne i przeważnie nie są smaczne. Jak zatem filtrować nalewki by uzyskać dobre efekty?



jak filtrować nalewki, zasady filtrowania, jakie filrty,


Pierwsza zasada:

jest taka, że o ostatecznym wyglądzie nalewki powinniśmy pamiętać przygotowując nastaw. Do większości przepisów na nalewki wymagany jest cukier lub miód. W czasie gdy te produkty podgrzewamy by je rozpuścić, pojawia się piana. Należy ją dokładnie zebrać. Wtedy do nastawu wlejemy klarowny syrop - będzie mniej pracy przy filtrowaniu.


Samo filtrowanie jest o tyle nieprzyjemne, że zajmuje dużo czasu i w jego trakcie marnuje się dużo nalewki. Niestety, musimy się z tym pogodzić - nie ma innej rady.

      Czytaj też: 6 zasad pomagających przy zrobieniu dobrej nalewki


Po drugie czas przy filtrowaniu nalewki zaoszczędzimy


gdy do filtrowania podejdziemy cierpliwie. Zlany płyn warto na kilka dni zostać w spokoju. Wtedy znakomita większość drobinek opadnie na dno. My, posługując się wężykiem - takim jaki mają winiarze przy przelewaniu wina, ściągniemy delikatnie klarowny osad. Możemy go potem przefiltrować przez papierowy ręcznik lub filtr do kawy - ponieważ ten płyn będzie w miarę wolny od zanieczyszczeń to ta czynność zajmie nam mało czasu.

Z resztkami nalewki, które są mocno zanieczyszczone zabawy będzie nieco więcej. 


Nalewkę można, po trzecie, filtrować przez kilkakrotnie złożoną gazę 


lub płócienną ściereczkę. Oba te sposoby będą bardzo skuteczne, ale tylko dla większych osadów. Warto z któregoś z nich jednak skorzystać, gdyż osady bardzo szybko zatykają materiał filtrujący. W przypadku szmatki czy gazy można ją co jakiś czas przepłukać w wodzie by przyspieszyć filtrowanie.


To czwarta zasada

Płyn, który otrzymamy, wydawać nam się będzie klarowny. Tak jednak nie będzie. Drobniejsze osady przedarły się przez gazę lub płócienną ściereczkę. Dlatego filtrowanie,  warto powtórzyć wykorzystując ręcznik papierowy (najlepiej bez nadruków) lub filtry do kawy. Można też kupić specjalną bibułkę filtracyjną. 

Każdy z tych trzech materiałów ma jednak swoje wady. Przez ręcznik papierowy nalewkę przefiltrujemy szybko, lecz najmniej dokładnie. Filtrów do kawy zużyjemy bardzo dużo, podobnie jak czasu. Jeśli mamy słodką nalewkę to lepiej z filtrów rezygnować, ponieważ sam płyn zapcha je bardzo szybko. Podobnie dużo czasu stracimy korzystając z bibułki filtracyjnej. 

O tym jak bardzo nasza nalewka będzie klarowna zdecydujemy my sami.


Zależy to od dokładności, staranności i cierpliwości. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad:

  1. Zbierać pianę przy rozpuszczaniu cukru i miodu
  2. Pozwolić nalewce odstać kilka dni zanim zaczniemy ją filtrować
  3. Najpierw nalewkę przefiltrować przez gazę lub płócienny materiał, by wychwycić największe osady
  4. Na końcu filtrować przez papierowy ręcznik, filtr do kawy lub bibułkę filtracyjną.


Nalewka truskawkowa z miodem

Truskawki, wiadomo, najbardziej smakują z cukrem i śmietaną. Ale przygotowana w sezonie nalewka z truskawek degustowana zimą ma swój niepowtarzalny smak i aromat. Nalewka z truskawek wybornie nadaję się serwowana do deserów. Podamy poniżej przepis na nalewkę z truskawek nie jest trudny, ale wymaga trochę zabawy w przelewanie.



jak zrobić nalewkę z truskawek, nalewka truskawkowa, przepis na nalewkę z truskawek, truskawki z miodem. truskawki nalewka,
HandmadePictures Fotolia.com


Składniki nalewki z truskawek:


  • 1 kg truskawek
  • 1 l mocnej wódki
  • 2 szklanki miodu

Na nalewkę wybieramy ładne, dojrzałe i słodkie truskawki, które obieramy z szypułek. Po wrzuceniu do słoja możemy je lekko zgnieść, by łatwiej puszczały sok. Zalewamy je wódką i odstawiamy w ciepłe miejsce na sześć tygodni

Po tym czasie nalew zlewamy. Truskawki zalewamy miodem. do tego celu najlepiej używać miodu płynnego. Gdy możemy zdobyć miód lipowy, to takiego powinniśmy użyć. Ale dobry będzie i każdy inny. 

Truskawki z miodem w ciepłym miejscu trzymamy przez dwa tygodnie. Przynajmniej raz dziennie powinniśmy potrząsać słojem, by miód się całkowicie rozpuścił.

               Czytaj też: Nalewka truskawkowa z winem

Kolejny raz zlewamy płyn z truskawek. Z odciśniętych owoców możemy zrobić dżem. Natomiast płyn łączymy z tym zlanym wcześniej i kolejny raz odstawiamy.

Dopiero po tygodniu możemy przystąpić do ostatnich czynności. Nalew dokładnie filtrujemy i rozlewamy do butelek.

Nalewkę z truskawek przygotowaną według tego przepisu dobrze jest jeszcze trzymać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące. 


Nalewka z pigwy łatwa i szybka

Nalewka z pigwy to chyba najczęstsze wykorzystanie tego owocu. Najwięcej problemu przy nastawianiu nalewki z pigwy będziemy mieli z odpowiednim przygotowaniem owoców. Nasz trud i wysiłek zostanie potem wynagrodzony przy degustacji pigwówki.



nalewka na pigwie, nalewka pigwowa, nalewka z pigwy, pigwa spirytus, pigwa z wódką, pigwówka, przepis na nalewkę z pigwy,
Fot. Ahileos - Fotolia.com

Składniki nalewki z pigwy:


  • 1 litr soku ze świeżej pigwy
  • 1 litr mocnej wódki
  • 100 g cukru

Sok z pigwy najlepiej przygotować w sokowirówce. Ponieważ pigwa jest twarda będziemy mieli nieco problemu z pokrojeniem jej na kawałki, ale to i tak znacznie mniejszy wysiłek niż przygotowywanie tych owoców do bezpośredniego zalania alkoholem.

         Czytaj też: 6 reguł na to jak zrobić dobrą nalewkę

Gdy mamy już przygotowany świeży sok ze świeżych owoców pigwy słodzimy go i dokładnie mieszamy z mocną wódką. W Polsce niestety trudno jest o taką o mocy 50%, więc najpewniej użyjemy trunku 45%. 

Posłodzony sok z pigwy zmieszany z wódką odstawiamy w ciepłym miejscu na miesiąc.

Po miesiącu nastaw filtrujemy dokładnie i rozlewamy do butelek. Nalewka z pigwy wykonana według tego przepisu do spożycia nadaje się niemal natychmiast. Warto jednak dać jej czas na dojrzewanie. Zmienia ona nie tylko smak, ale i kolor, który staje się coraz bardziej bursztynowy.

                Zobacz też: Przepis na pigwową z miodem

Gdy nalewka z pigwy wyda nam się zbyt esencjonalna lub kwaśna warto ją zmieszać z nalewką z czereśni dodając jej mniej więcej 10%.